Kto odkrył Australię?Przez długi czas geografowie przypuszczali, że na południu musi isnieć kontynent równoważący masę Europy i Azji, leżących na północ od równika. Nazwali ten ląd "Terra Australis Nondum Cognita" (nieznany jeszcze ląd południowy).
Pierwsi do Australii dotarli Aborygeni, tysiące lat przed Europejczykami. Pierwszym Europejczykiem był Holender Willem Jansz, który w 1606 r. dotarł do północnego wybrzeża Australii. Za nim na morza południowe ruszyli inni podróżnicy holenderscy, np. Abel Tasman w 1642 r. Odkrył on Tasmanię i dotarł do Nowej Zelandii.
Pierwszym, który dotarł do wschodniego wybrzeża był kapitan James Cook w 1770 r. Wyruszył on w celach badawczych na polecenie brytyjskiej Admiralizacji i on jako pierwszy zobaczył kangury. Przypominały według niego psy skaczące jak zające.
W 1860 r. Robert Burke i Charles Wills próbowali przemierzyć Australię z południa na północ. Byli tak blisko morza, że mogli słyszeć szum fal, ale zawrócili i zmarli w drodze powrotnej. Pierwszy Australię przemierzył z południa na północ Szkot John Stuart w 1862 r. Pokonał on trasę od Adelaidy do Darwina, za co otrzymał od rządu australijskiego nagrodę 10000 funtów.
Jako pierwszy Australię opłynął oficer marynarki brytyjskiej Matthew Flinders w latach 1801-1803. Zobaczył, jak wielka jest Australia, ale załoga zachorowała na szkorbut, a on sam podupadł na zdrowiu.